Hogyan viselhetem a nevem a házasságkötés után? – Minden, amit tudnod kell a férj nevének felvételér
Sokan az esküvő előtt pár héttel döbbenek rá, hogy nem tudják igazán, hogyan vehetnék fel férjük nevét az esketést követően. Most összegyűjtöttük az összes lehetséges variációt, neked már csak azt kell kitalálnod, hogy a te helyzetedben melyik hangzik a legjobban!
Az esküvői előkészületek során a névválasztás problémája lényegtelennek tűnhet, pedig igen is fontos kérdés. Ráadásul az anyakönyvvezetőnél már a ceremóniát megelőzően be kell jelenteni, hogyan döntöttünk a jövőbeli nevünk felől, így egyáltalán nem tanácsoljuk ennek a dilemmának a halogatását!
A VÁLASZTÁSI LEHETŐSÉGEK
Amikor a feleség veszi fel a férj nevét
1. Ha nem szeretnél semmilyen módosítást, megtarthatod a saját lánykori nevedet pl: Nagy Krisztina 2. Választhatod a klasszikus ,,né” toldalékolást. pl: Kovács Istvánné 3. Változhat a vezetéknév a férj családi nevére. pl: Kovács Krisztina 4. Ritkábban, de előfordulhat, hogy az ara úgy dönt, megduplázza a férje vezetéknevét. pl: Kovácsné Kovács Krisztina 5. Ha nem akarsz elbúcsúzni a lánykori nevedtől, de jeleznéd, hogy már férjnél vagy, akkor válaszd a férj vezetéknevét ,,né” toldással, és egyszerűen csak írd utána a teljes lánykori nevedet. pl: Kovácsné Nagy Krisztina 6. A fent említett példának egy másik variációja, amikor a férj teljes neve ,,né” toldással, és a feleség lánykori neve találkozik. pl: Kovács Istvánné Nagy Krisztina 7. Egy kicsit modernebb választás a férj és feleség vezetéknevének kötőjellel történő összekapcsolása. pl: Kovács-Nagy Krisztina
Természetesen a kötőjeles megoldás történhet fordítva is. pl: Nagy-Kovács Krisztina
Amikor a férj veszi fel a feleség nevét
Nem túl gyakori, de megeshet, hogy inkább a férj szeretné felvenni a feleség nevét, ilyenkor az alábbi lehetőségek közül választhat…
1. Ahogy a nőknél is opció, hogy megtartják a lánykori nevüket, úgy a férfiak is maradhatnak saját nevüknél bármiféle módosítás nélkül. pl: Kovács István 2. A férj is felveheti a feleség vezetéknevét. pl: Nagy István 3. A férj kötőjellel kapcsolja a feleségének vezetéknevét a saját vezetéknevéhez. pl: Kovács-Nagy István 4. De ilyenkor szerepelhet elől a feleség vezetékneve pl: Nagy-Kovács István
Ne feledjétek, hogy ilyenkor döntenetek kell a születendő gyermekek névviseléséről is!
Valamint, ha megtörténik a névváltoztatás, az összes személyes okmányt le kell cserélni! Olvassátok el az erre vonatkozó blogbejegyzésemet is!